Prosjektleder Kristine Engan i Kulturveien, Bodø kommune og orkestersjef Geir Nordeng i Arktisk Filharmoni i Bodø. Foto: Vidar Thorbjørnsen
Bodø kommune og Arktisk Filharmoni går nemlig sammen i det spennende prosjektet Kulturveien. Allerede til helga er det klart for første arrangement. Les mer om konserten hos Urtehagen på Tofte her.
– Sammen skal vi tilby unike kulturopplevelser i kombinasjon med lokalprodusert mat og drikke, sier Kristine Engan, prosjektleder for Kulturveien.
– Gleder oss!
– Vi gleder oss til en hel høst med musikk- og matkultur langs Kulturveien, der vi bidrar med små og større konserter fra august til desember, sier orkestersjef Geir Nordeng i Arktisk Filharmoni i Bodø.
Kulturveien er et område med sterk bygdekultur med aner helt tilbake til steinalderbosettinger. Nærheten til både fjord og fjell gjør turmulighetene mange.
Utradisjonelle arenaer
– For oss er det både inspirerende og motiverende å ta del i å skape innhold og aktivitet i dette fine prosjektet. Det passer utmerket for orkesteret å møte publikum på litt utradisjonelle arenaer – og så tett på som det blir på disse vakre plassene.
Kulturveien er et treårig nærings- og stedsutviklingsprosjekt i regi av Bodø kommune, og målet er at prosjektet skal bidra til å skape aktivitet og gode opplevelser for fastboende, publikum og lokalt næringsliv.
– Her skal vi sammen tilby unike opplevelser med lokalprodusert mat og drikke, kombinert med vakker musikk spilt av landsdelens eget orkester, sier prosjektleder Kristine Engan i Bodø kommune.
Historiefortelling
Orkestersjef Geir Nordeng sier at musikerne gleder seg til å ta fatt på denne morsomme oppgaven.
– Vi skal fortelle historier og binde sammen natur og kultur ved å tilby nære og spreke musikkopplevelser. Det er jo en fantastisk rolle å ha, sier han.
– Vi stiller med ulike besetninger avhengig av arenaene vi skal besøke, og det blir også fortellerstunder og vokalmusikk i form av opera.
Ramsalt opera
På Bjørns Pub blir det nemlig «Ramsalt opera» på nordnorsk vis og det bli opera også på Graddholmen, mens det i Urtehagen blir mat og musikk samt fortellerstund og naturdag i Vestvattn.
Og i adventstiden kan publikum se fram til stemningsfulle julekonserter i Misvær og Skjerstad kirker.
Kulturveien er et skattkammer i Bodø og strekker seg fra mektige Saltstraumen til vakre Ljøsenhammern.
Her er arrangementene utover høsten og vinteren:
23. august: Urtehagen kl 14:00 (Misvær). Konsert med trio fra Arktisk Filharmoni som spiller musikk av Evert Taube.
12. september: Bjørns Pub kl 14:00 (Skjerstad). «Ramsalt Opera» er opera av og førr og om nordlendinga. Solister er John Kristian Karlsen og Åse Krystad.
3. – 4. oktober: Vestvatn alpinanlegg. Eventyrstund med Eirin Edvardsen og musikere fra Arktisk Filharmoni.
18. desember: Misvær kirke kl 19:00. Kammermusikk fra Arktisk Filharmoni.
19. desember: Skjerstad kirke kl 17:00. Arktisk Filharmonis sinfonietta spiller julekonsert.